WATCH: Listen to the Candidates, Get the Straw Poll Results of the Brevard Republican Event at Melbourne Auditorium

SEE THE STRAW POLL RESULTS BELOW

ABOVE VIDEO: Brevard Republican Party Straw Poll and BBQ Happening Today at Melbourne Auditorium.  Space  Coast  Daily’s  Zach  Clark  reports  from  the  event.

WATCH: Brevard County Sheriff Wayne Ivey speaks on his campaign at the Brevard Republican Party Straw Poll. Space  Coast  Daily’s  Zach  Clark  reports  from  the  event.

WATCH: Florida Senate District 19 candidate Charles “Chuck” Sheridan speaks on his campaign at the Brevard Republican Party Straw Poll. Space  Coast  Daily’s  Beth York  reports  from  the  event.

WATCH: Palm Bay City Council Seat 5 candidate Mike Jaffe speaks on his campaign at the Brevard Republican Party Straw Poll. Space  Coast  Daily’s  Juan Rodriguez  reports  from  the  event.

BREVARD COUNTY • MELBOURNE, FLORIDA – Space Coast residents came out in full force to cast their vote during the 2024 Brevard Republican Party Straw Poll and BBQ on Saturday, June 22, at the Melbourne Auditorium.

The straw poll results rendered a few shocking upsets, as well.

“ Several big surprises at the record turnout at Republican Straw Poll & Family BBQ today,” said Brevard Republican Chairman Rick Lacey.

Admission was free for the event.

During the Republican Straw Poll and BBQ, attendees could meet their elected officials, hear from new candidates, check out local businesses and clubs, raffles, music and participate in a silent auction.

The 2024 Primary Election will be held on Aug. 20, and the General Election will be held on Nov. 5.

See the images above for the complete results from the straw poll.

Candidates for the 2024 Election Cycle:

Brevard County Sheriff

Incumbent | Elected Countywide

Clerk of the Circuit Court and Comptroller

Incumbent | Elected Countywide

Property Appraiser

Incumbent | Elected Countywide

Tax Collector

Incumbent | Elected Countywide

Supervisor of Elections

Incumbent | Elected Countywide

Board of County Commissioners, District 1

Incumbent | Elected from Commission District 1

Board of County Commissioners, District 3

Incumbent | Elected from Commission District 3

Board of County Commissioners, District 5

Incumbent | Elected from Commission District 5

County Court Judge, Group 5

Incumbent | Elected Countywide

County Court Judge, Group 6

Incumbent | Elected Countywide

County Court Judge, Group 10

Incumbent | Elected Countywide

County Court Judge, Group 11

Incumbent | Elected Countywide

Candidate Status
Thomas J. Brown
Candidate Report
Announced 03/08/2024
Qualified 04/23/2024
Unopposed

School Board, District 3

Incumbent | Elected from School Board District 3

School Board, District 4

Incumbent | Elected from School Board District 4

Canaveral Port Authority, District 2

Incumbent | Elected from Canaveral Port Authority District 2

Canaveral Port Authority, District 4

Incumbent | Elected from Canaveral Port Authority District 4

City of Cocoa, Mayor

Incumbent | Elected from City of Cocoa

Candidate Status
Michael C. Blake
207 Blake Avenue, Cocoa, FL 32922
(321) 698-1015
Email: [email protected]
Announced 09/06/2023

City of Cocoa City Council, District 2

Incumbent | Elected from City of Cocoa

City of Cocoa City Council, District 3

Incumbent | Elected from City of Cocoa

Candidate Status
Matthew Barringer
1016 Gray Rd., Cocoa, FL 32926
(321) 506-5117
Email: [email protected]
Announced 03/08/2024
Patricia Weeks
1351 Tarton Way, Cocoa, FL 32926
(321) 759-8563
Email: [email protected]
Announced 04/15/2024

City of Indian Harbour Beach City Council, Seat 3

Incumbent | Elected from City of Indian Harbour Beach

Candidate Status
Shauna L. Hume
1007 Flotilla Club Drive, Indian Harbour Beach, FL 32937
(321) 795-4127
Email: [email protected]
Announced 04/25/2024
David Nutt
(321) 300-4992
Email: [email protected]
Announced 06/05/2024

Town of Malabar, Mayor

Incumbent | Elected from Town of Malabar

Candidate Status
Steve Rivet
(321) 431-9878
Announced 04/04/2024

City of Melbourne, Mayor

Incumbent | Elected from City of Melbourne

Candidate Status
Paul Alfrey
2199 Lucille Lane, Melbourne, FL 32935
(321) 508-4339
Email: [email protected]
Announced 08/17/2023
Hazel Buggs
805 Stadom Street, Melbourne, FL 32901
(321) 794-4623
Email: [email protected]
Announced 05/30/2024
Kathy Meehan
1310 Prospect Avenue, Melbourne, FL 32901
(321) 984-7588
Email: [email protected]
Announced 09/14/2023

City of Melbourne City Council, District 1

Incumbent | Elected from City of Melbourne

Candidate Status
Marcus Smith
2575 Revolution Street, #105, Melbourne, FL 32935
(404) 547-2661
Email: [email protected]
Announced 08/22/2023

City of Melbourne City Council, District 3

Incumbent | Elected from City of Melbourne

City of Melbourne City Council, District 5

Incumbent | Elected from City of Melbourne

Candidate Status
Mimi Hanley
1874 Ixora Drive, Melbourne, FL 32935
(321) 536-9809
Email: [email protected]
Announced 04/22/2024
Samantha Lynn Nazario
2433 Burns Avenue, Melbourne, FL 32935
(321) 557-4470
Email: [email protected]
Announced 03/11/2024

City of Palm Bay, Mayor

Incumbent | Elected from City of Palm Bay

Candidate Status
Rob Medina
881 Erfurt Street NW, Palm Bay, FL 32907
(321) 508-7472
Email: [email protected]
Announced 01/11/2024
Edith M. Rivera
1390 Jarvis Street NW, Palm Bay, FL 32907
(321) 704-3519
Email: [email protected]
Announced 05/16/2024
Tatiana Rosado
156 Goldcoast Road NE, Palm Bay, FL 32907
(321) 616-2524
Email: [email protected]
Announced 03/13/2024
Santa Isabel Wright
(321) 482-7006
Email: [email protected]
Announced 01/25/2024

City of Palm Bay City Council, Seat 2

Incumbent | Elected from City of Palm Bay

Candidate Status
Donny Jean Felix
4680 Lipscomb St NE, Suite 5A, Palm Bay, FL 32905
(321) 205-3942
Email: [email protected]
Announced 12/29/2023
Richard Michael Hammer Jr.
874 Underhill Avenue SE, Palm Bay, FL 32909
(321) 821-8889
Email: [email protected]
Announced 11/16/2023

City of Palm Bay City Council, Seat 3

Incumbent | Elected from City of Palm Bay

Candidate Status
Michael J. Bruyette
742 Cornelia Avenue SE, Palm Bay, FL 32909
(407) 984-9775
Email: [email protected]
Announced 02/27/2024
Peter J. Filiberto
2263 Spring Creek Circle NE, Palm Bay, FL 32905
(321) 508-0071
Email: [email protected]
Website: PeteFiliberto.com
Announced 05/29/2024
Randy Foster
368 Guinevere Drive SW, Palm Bay, FL 32908
(321) 431-9691
Email: [email protected]
Website: www.voterandyfoster.com
Announced 12/29/2023
David Anthony Kearns
668 Dunbarton Circle NE, Palm Bay, FL 32905
(321) 525-0117
Email: [email protected]
Announced 05/15/2024
Chandler Austin Langevin
899 Tappen Court NE, Palm Bay, FL 32905
(321) 576-4163
Email: [email protected]
Announced 11/16/2023
Les Roach
576 Nackman Road NW, Palm Bay, FL 32905
(425) 750-9555
Email: [email protected]
Announced 04/03/2024
Withdrawn 04/05/2024
Eileen Mary Sepp
1230 Freil Road NE, Palm Bay, FL 32905
(917) 975-8850
Email: [email protected]
Announced 03/25/2024

City of Palm Bay City Council, Seat 5

Incumbent | Elected from City of Palm Bay

Candidate Status
Jimmy Backus
(678) 886-5570
Email: [email protected]
Announced 01/25/2024
Paul D. Galbreath II
3425 Bayside Lakes Boulevard, SE, Suite 103, #254, Palm Bay, FL 32909
(321) 312-0654
Email: [email protected]
Announced 12/29/2023
Mike Spencer Jaffe
987 Mina Avenue NE, Palm Bay, FL 32907
(321) 313-5771
Email: [email protected]
Announced 10/24/2023
Nathan Timothy White
1301 Seabreeze St SW, Palm Bay, FL 32908
(321) 325-5911
Email: [email protected]
Announced 11/16/2023

City of Rockledge City Council, Seat 6

Incumbent | Elected from City of Rockledge

City of Satellite Beach, Mayor

Incumbent | Elected from City of Satellite Beach

City of Titusville, Mayor

Incumbent | Elected from City of Titusville

City of Titusville City Council, Seat 2

Incumbent | Elected from City of Titusville

City of Titusville City Council, Seat 3

Incumbent | Elected from City of Titusville

City of West Melbourne, Mayor

Incumbent | Elected from City of West Melbourne

Candidate Status
Stephen M. Phrampus
3401 Watergrass Street, West Melbourne, FL 32904
(321) 462-7909
Email: [email protected]
Announced 05/26/2023
Andrea B. Young
728 Wyeth Street, West Melbourne, FL 32904-7400
(321) 480-2770
Email: [email protected]
Announced 05/12/2023

City of West Melbourne, Council Member (4 Seats Available)

Incumbent | Elected from City of West Melbourne

Barefoot Bay Trustee (3 seats available)

Incumbent | Elected from Barefoot Bay Recreation District

Baytree Community Development District Supervisor, Seat 1

Incumbent | Elected from Baytree

Candidate Status
G. Melvin Mills Announced 05/23/2024
Qualified 06/10/2024

Baytree Community Development District Supervisor, Seat 2

Incumbent | Elected from Baytree

Candidate Status
Richard C. Bosseler
(321) 431-8512
Announced 06/11/2024
Qualified 06/11/2024

Heritage Isle Community Development District, Group 4

Incumbent | Elected from Heritage Isle

Candidate Status
Bob Goldstein Announced 04/01/2024
Qualified 06/10/2024

Heritage Isle Community Development District, Group 5

Incumbent | Elected from Heritage Isle

Candidate Status
Lynn Hertz Announced 06/10/2024
Qualified 06/10/2024
Jo LaBrecque
(321) 634-4229
Email: [email protected]
Announced 05/06/2024
Qualified 06/11/2024
Barbara J. Wong
(386) 846-2746
Candidate Email: [email protected]
Campaign Email: [email protected]
Announced 05/23/2024
Qualified 06/10/2024

Montecito Community Development District, Seat 1

Incumbent | Elected from Montecito Community Development District

Candidate Status
Debra Defiore Reitz Announced 06/07/2024
Qualified 06/10/2024

Montecito Community Development District, Seat 2

Incumbent | Elected from Montecito Community Development District

Candidate Status
Catherine LeCesne Announced 05/31/2024
Qualified 06/10/2024
Mark Nehiba Announced 06/04/2024
Qualified 06/10/2024

Montecito Community Development District, Seat 3

Incumbent | Elected from Montecito Community Development District

Candidate Status
Steven Commons Announced 06/10/2024
Qualified 06/10/2024
Withdrawn 06/12/2024
Eric Smith Announced 05/29/2024
Qualified 06/10/2024

North Merritt Island Dependent Special District, Seat 2

Incumbent | Elected from North Merritt Island Dependent Special District

Candidate Status
Christopher A. Cook
(321) 427-8662
Email: [email protected]
Announced 06/13/2024

North Merritt Island Dependent Special District, Seat 4

Incumbent | Elected from North Merritt Island Dependent Special District

Candidate Status
James Carbonneau
(757) 778-0381
Email: [email protected]
Announced 5/30/2024
Qualified 06/10/2024

North Merritt Island Dependent Special District, Seat 6

Incumbent | Elected from North Merritt Island Dependent Special District

Candidate Status
Gina Lindhorst Announced 06/13/2024

Port Malabar Holiday Park Recreation District Trustee, Group 2

Incumbent | Elected from Holiday Park Recreation District

Candidate Status
Rebecca A. Earnest Announced 6/5/2024
Qualified 06/10/2024

Soil and Water Conservation District, Group 5

Incumbent | Elected Countywide

Candidate Status
Bud Crisafulli Announced 06/13/2024

Viera East Community Development District, Group 3

Incumbent | Elected from Viera East

Candidate Status
Bill Macheras
(321) 693-1662
Email: [email protected]
Announced 02/23/2024
Qualified 06/10/2024

Viera East Community Development District, Group 4

Incumbent | Elected from Viera East

Candidate Status
Denise Yelvington
(617) 780-5210
Email: [email protected]
Announced 02/23/2024
Qualified 06/10/2024

 

Viera East Community Development District, Group 5

Incumbent | Elected from Viera East

Viera Stewardship District, Seat 2

Incumbent | Elected from Viera Stewardship District

Candidate Status
Karen E. Esposito Announced 06/04/2024
Qualified 06/10/2024

Viera Stewardship District, Seat 4

Incumbent | Elected from Viera Stewardship District

Candidate Status
Christoper Shane Wright Announced 06/06/2024
Qualified 06/10/2024
William Bumgarner
Email: [email protected]
Announced 06/13/2024
Qualified 06/13/2024

Republican State Committeeman

Republican State Committeewoman

CLICK HERE FOR MORE INFORMATION